Рівненська окружна прокуратура Prosecutor's Office Of Rivne

Інформація про результати діяльності прокуратури протягом 2020 року

05 лютого 2021

                        

 

                    

 

 

Рівненському міському голові

Третяку О.В.

 

Шановний Олександре Віталійовичу!

 

Інформація про результати діяльності

прокуратури (в порядку ст.6 Закону

України «Про прокуратуру») 

На виконання вимог ч. 3 ст. 6 Закону України «Про прокуратуру», керівники місцевих прокуратур на відкритому пленарному засіданні відповідної ради, на яке запрошуються представники засобів масової інформації, не менш як двічі на рік інформують населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці про результати діяльності на цій території шляхом надання узагальнених статистичних та аналітичних даних.

Рівненською місцевою  прокуратурою у межах повноважень, визначених ст.131¹ та п.9 Перехідних положень Конституції України, упродовж 12 місяців 2020 року на території міста Рівне вживались системні заходи з метою забезпечення належної реалізації повноважень прокурорів у кримінальній сфері та поза межами кримінального судочинства.

Проаналізувавши динаміку злочинності упродовж 12 місяців 2020 року, а також динаміку вчинення кримінальних правопорушень певною категорією осіб встановлено, що всього Рівненським відділом поліції було зареєстровано 7 260 кримінальних правопорушень проти 8 340 за аналогічний період 2019 року (-12,9%), з яких закрито 3 893 (2019 – 4 597).

Кількість особливо тяжких кримінальних правопорушень зменшилася на   -10,8% (66 проти 74), тяжких кримінальних правопорушень на -10,9% (1 141 проти 1 280).

Наявне зменшення на території міста Рівного на -16,4% (249 проти 298) кількості злочинів проти життя та здоров’я особи.

На території міста Рівного протягом 2020 року вчинено 3 умисних вбивства (2019 – 5), тобто -40%. 

Упродовж 12 місяців 2020 року у 2,2 рази збільшилася кількість кримінальних правопорушень проти волі, честі та гідності особи (13 проти 6).

Зменшилась кількість злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи до 3, якщо протягом 12 місяців 2019 року їх не було вчинено 5 (-40%).

Знизилась на -33,3% (36 проти 54) кількість кримінальних правопорушень проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина.

Позитивною тенденцією є факт зменшення у минулому році кількості злочинів проти власності, яких 1 930 кримінальних правопорушень проти 2 293 в 2019 році (-15,8%), з них крадіжок 1 336 проти 1 599 в позаминулому році                       (-14,8%), в тому числі значно зменшилася кількість крадіжок з квартир 82 проти 163 (-49,7%).

Кількість розбоїв зменшилася на -41,7% (7 проти 12); на -17,6% зменшилася кількість грабежів (61 проти 74); на -17,7% зменшилася кількість шахрайств (404 проти 491); на -30,3% зменшилась кримінальних правопорушень громадської безпеки (46 проти 66);  кількість на -9,5% зменшилася кількість злочинів за фактами незаконного поводження зі зброєю (38 проти 42); незаконних заволодінь транспортними засобами на -39% (25 проти 41), з них автомобілями 18 проти 29 (-37,9%); порушень правил дорожнього руху на -1,6% (61 проти 62).

При цьому, викликає занепокоєння збільшення на території міста Рівне кількості крадіжок з автомобілів на +28,9% (49 проти 38), в 3,5 рази зросла кількість вимагань (14 проти 4).

Збільшилась кількість злочинів проти громадського порядку та моральності на +33,3% (48 проти 36).

Активніше виявляються кримінальні правопорушення у сфері незаконного обігу наркотичних засобів +9,2% (286 проти 262), зокрема і за фактом збуту наркотиків +49,2% (91 проти 61).

Іноземцями вчинено 6 кримінальних правопорушень проти 18 (-66,7%), зменшилася кількість злочинів, вчинених неповнолітніми на -11,5% (23 проти 26). Менше злочинів вчинено особами у стані алкогольного сп’яніння -9,6% (85 проти 94), групою осіб -27,9%, (106 проти 147). Дещо, зросла кількість злочинів, вчинених особами, які раніше вчиняли кримінальні правопорушення, на +0,7% (568 проти 574). 

З метою забезпечення захисту прав і свобод громадян, зміцнення законності та правопорядку, протидії злочинності і корупції, підвищенню ефективності захисту конституційних прав і свобод громадян при провадженні досудового розслідування, Рівненською місцевою прокуратурою 13.11.2020 проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів міста Рівного та Рівненського району.

Для координації заходів, спрямованих на ефективне та своєчасне розкриття та розслідування кримінальних правопорушень, вчинених у сфері службової та господарської діяльності, у кримінальних правопорушеннях, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, проти життя та здоров’я особи, безпеки руху та експлуатації транспорту, за фактами умисного знищення або пошкодження майна шляхом підпалу, вибуху, у сфері протидії нелегальній діяльності автозаправних станцій та авто газозаправних пунктів на території міста діє 7 міжвідомчих робочих груп, до складу яких включено працівників прокуратури та поліції.

Разом з тим, малоефективною залишається робота оперативних підрозділів правоохоронних органів на території міста щодо викриття та розслідування резонансних злочинів у сфері службової та господарської діяльності, корупційних злочинів, у бюджетній сфері, фінансуванні будівництва, ремонту, утримання автомобільних доріг, банківській сфері, у галузях земельних правовідносин, системі освіти, при здійсненні дозвільних процедур, наданні адміністративних послуг, реалізації нафтопродуктів та організації незаконного грального бізнесу.

В частині стану досудового розслідування.

Протягом 12 місяців 2020 року у провадженні слідчих СВ Рівненського відділу поліції перебувало 14 545 кримінальних проваджень, а також 5 142 у провадженні дізнавачів.

Завдяки спільним зусиллям слідчих, дізнавачів Рівненського ВП ГУНП в Рівненській області та процесуальних прокурорів, протягом минулого року до суду скеровано обвинувальні акти по 1 313 кримінальних правопорушеннях, з яких 1 118 облікованих у 2020 році.

У 3 893 кримінальних правопорушеннях прийнято рішення про закриття на підставі п.п.1, 2, 7, абз.14 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Упродовж 2020 року СВ Рівненського відділу поліції закінчено кримінальні провадження, в яких інтересам громадян та держави завдано збитків на загальну суму 4 600 тис. грн., з них: 1 737 тис. грн. відшкодовано у ході досудового розслідування; на майно на суму 1 507 тис. грн. накладено арешт; на 474 тис. грн. потерпілими пред’явлено цивільні позови.

Водночас, у зв’язку із внесеними змінами до Конституції України, органи прокуратури взагалі не уповноважені здійснювати представництво інтересів громадян.

У зв’язку з викладеним, потерпілим у кримінальних провадженнях роз’яснюється їхнє право на звернення у порядку ст.ст. 61, 127, 128, 129 КПК України до суду з цивільним позовом про відшкодування завданих кримінальними правопорушеннями збитків.

Рівненський відділ поліції налічує 22 слідчих та 26 дізнавачів. Навантаження на них складає понад 185 кримінальних проваджень, що у порівнянні з іншими відділами області є досить великим.

Так, незважаючи на те, що кримінальні провадження здебільшого є нескладними за обсягом та специфікою проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, вони останніми або взагалі не проводяться або проводяться несвоєчасно, що у свою чергу призводить до надходження великої кількості скарг учасників кримінального провадження.

Допускають слідчі ігронування виконання наданих процесуальними прокурорами письмових вказівок у кримінальних провадженнях. Це і є основними причинами неякісного досудового розслідування кримінальних проваджень, що як наслідок призводить до недотримання розумних строків проведення слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, тривалого розслідування кримінальних проваджень та порушення прав учасників кримінального провадження.

Рівненська місцева прокуратура постійно реагує на допущенні слідчими порушення при розслідуванні кримінальних правопорушень, шляхом ініціювання перед керівництвом Головного управління Національної поліції в Рівненській області проведення службових розслідувань за вказаними фактами неналежного здійснення досудового розслідування. Зокрема, упродовж 2020 року керівництву Головного управління Національної поліції в Рівненській області скеровано 92 доручення (листи) про проведення службових перевірок (розслідувань) за фактами порушень працівниками поліції кримінального процесуального законодавства.

Прокурорами Рівненської місцевої прокуратури широко використовуються надані КПК України повноваження щодо здійснення прокурорського нагляду досудовим розслідуванням. Зокрема, по тяжким злочинам процесуальними прокурорами у порядку ст. 36 КПК України надаються письмові вказівки слідчим та доручення оперативним підрозділам щодо проведення необхідних та можливих слідчих (розшукових), негласних (розшукових) та процесуальних дій, особисто проводяться окремі слідчі (розшукові) дії, проблемні кримінальні провадження заслуховуються на спільних оперативних нарадах, процесуальними прокурорами постійно вивчаються провадження на предмет наявності підстав для прийняття у них кінцевих процесуальних рішень.

Так, прокурорами Рівненської місцевої прокуратури надано 2 706 письмових вказівок слідчим в порядку ст. 36 КПК України щодо проведення невідкладних слідчих (розшукових) дій.

Упродовж 2020 року прокурорами скасовано 276 незаконних постанов слідчих про закриття кримінальних проваджень, на даний час вже 25 кримінальних проваджень, із числа скасованих, скеровано до суду.

Завдяки принциповій позиції процесуальних керівників, випадки незаконного затримання, оголошення про підозру, порушення права на захист не допускалися.

Завдяки принциповій позиції прокурорів, їх особистій участі при проведенні слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) та процесуальних дій вдалось розкрити та скерувати до суду 8 кримінальних проваджень, підслідних слідчим Рівненського відділу поліції за фактами корупційних кримінальних правопорушень:

1) 31.01.2020 Рівненською місцевою прокуратурою скеровано до Рівненського міського суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні  №42019181010000025 щодо групи осіб у сфері державних реєстрацій нерухомості за фактами вимагання та одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особами уповноваженими на виконання функцій держави про обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 369-2, ч. 5 ст. 27 ч. 1 ст.361 КК України. На даний час триває судовий розгляд.

2) 28.02.2020 Рівненською місцевою прокуратурою скеровано до Рівненського міського суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні №42020181010000003 відносно державного виконавця міського відділу ДВС за фактами вимагання та одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особами уповноваженими на виконання функцій держави про обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.369-2 КК України. Вироком Рівненського міського суду від 10.03.2020 державного виконавця визнано винним та призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

3) 29.06.2020 до Рівненського міського суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12020180010001568 щодо особи за фактом пропозиції неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів працівникам патрульної поліції про обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України. Вироком Рівненського міського суду від 08.07.2020 особу засуджено та призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

4) 30.06.2020 до Рівненського міського суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні №42020181010000004 відносно групи службових осіб Управління Держпраці у Рівненській області і посередника за фактами вимагання та одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особами уповноваженими на виконання функцій держави та шахрайства при видачі дозвільних документів на АЗС про обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27 ч.2 ст.15 ч.3 ст.369, ч.1 ст.190, ч.2 ст.190 КК України. На даний час триває судовий розгляд.

5) 30.06.2020 до Рівненського міського суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні №42019000000002660 відносно службової особи державної установи за фактами вимагання та одержання неправомірної вигоди при погодженні дозвільних документів на об’єкт реконструкції про обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.368, ч.2 ст.369-2 КК України. На даний час триває судовий розгляд.

6) 14.07.2020 до Рівненського міського суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12020180010002057 щодо особи за фактом пропозиції неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів працівникам патрульної поліції про обвинувачення у вчиненні кримінального корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.369 КК України. Вироком Рівненського міського суду від 27.07.2020 особі призначено покарання за ч.1 ст.369 КК України у вигляді штрафу у розмірі п’ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 8 500 грн.

7) 11.09.2020 Рівненською місцевою прокуратурою скеровано до Рівненського міського суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні  №12020180010003759 відносно колишнього працівника державної установи за фактом умисного неподання декларації про доходи про обвинувачення у вчиненні кримінального корупційного правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України. На даний час триває судовий розгляд.

8) 17.09.2020 Рівненською місцевою прокуратурою скеровано до Рівненського міського суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні  у сфері корупції за № 12020180010003785 відносно колишнього працівника державної установи за фактом умисного неподання декларації про доходи про обвинувачення у вчиненні кримінального корупційного правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України. Ухвалою Рівненського міського суду від 04.01.2021 кримінальне провадження закрито на підставі п.4 ч.1 ст.284 КК України, у зв’язку з набрання чинності закону, який скасовує кримінальну відповідальність за діяння вчинене особою діяння.

За процесуального керівництва Рівненської місцевої прокуратури виявлено 1 організовану злочинну групу у сфері незаконного зайняття гральним бізнесом (в березні 2020 року 3 особам повідомлено про підозру за ч.1 ст.203-2 КК України, матеріали направлено до прокуратури області для визначення підслідності). Крім того, ще одне кримінальне провадження відносно 2 осіб за фактом незаконного зайняття гральним бізнесом Рівненською місцевою прокуратурою скеровано до суду в квітні поточного року.

Активізовано протидію незаконному обігу наркотичних засобів. Протягом 2020 року до суду скеровано 51 обвинувальний акт щодо осіб за фактами зберігання та зберігання з метою збуту наркотичних і психотропних речовин у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст. 307 КК України.

З метою забезпечення захисту інтересів держави Рівненською місцевою прокуратурою упродовж 2020 року пред’явлено 28 позовів на 179, 886 млн. грн., з них:

- у бюджетній сфері на суму 8, 691 млн. грн., з яких задоволено на 2, 564 тис. грн;

- з питань земельних відносин на суму 165 млн. грн., з яких задоволено на 10,148 млн. грн;

- з питань державної та комунальної власності на суму 2, 139 млн. грн., з яких задоволено на 389 тис. грн;

- у сфері регулювання містобудівної діяльності пред’явлено 6 позовів, з них 3 про скасування містобудівних умов та обмежень для проектування об’єктів будівництва та 3 щодо визнання недійсними рішень міської ради та виконавчого комітету міської ради щодо затвердження детальних планів території.

Заслуговують уваги позови, пред’явлені Рівненською місцевою прокуратурою у земельній сфері.

До прикладу, проведеним Рівненською місцевою прокуратурою вивченням стану додержання вимог земельного законодавства на території м. Рівного встановлено, що юридичною особою здійснено самовільне зайняття земельних ділянок площею 0,1097 га та 0,0304 га, розташованих в районі вулиць Соборної та Млинівської у м.Рівне, яка перебуває у комунальній власності, шляхом влаштування металевого паркану.

Місцевою прокуратурою пред’явлено позов в інтересах держави в особі Рівненської міської ради про звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок.

Аналогічний позов пред’явлено до ще однієї юридичної особи, яка здійснила самовільне зайняття земельної ділянки площею 0,2947 га, розташованої в районі вулиць Соборної та Млинівської у м.Рівне.

На даний час обидва позови задоволені судами та виконані.

У сфері містобудівної діяльності Рівненською місцевою прокуратурою пред’явлено позов в інтересах держави до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання незаконним та скасування наказу «Про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкту будівництва». Вказаним наказом затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку» по вул. Гайдамацькій в місті Рівному, в районі дії санітарно – захисної зони підприємств, де фактично заборонено проектування та будівництво житлових будинків. На даний час вказаний позов задоволений судом першої інстанції.

Крім того, забезпечено реальне виконання судових рішень, постановлених за прокурорськими позовами, на суму 7, 362 млн. грн. або 54,23 % від суми, що перебувала на виконанні.

Рівненською місцевою прокуратурою також вживалися заходи у сфері запобігання та протидії корупції.

Так, упродовж 2020 року місцевою прокуратурою шляхом реалізації повноважень прокурора, передбачених частиною 3 статті 65 Закону України «Про запобігання корупції», з метою попередження корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень внесено 8 подань, які розглянуті та задоволені, 1 особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Щодо стану організації діяльності у сфері запобігання та протидії корупції, поза межами кримінальних проваджень повідомляю, що протягом 2020 року Рівненською місцевою прокуратурою до прокуратури області скеровано 33 матеріалів щодо можливого вчинення суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Внесено 12 подань в порядку ч.3 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню  пов’язаних з корупцією правопорушень за  результатами розгляду по всіх проведено службові розслідування, одну особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Прокурори забезпечили участь у розгляді судами 76 справ про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, за результатами яких до відповідальності притягнуто 73 особи, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Упродовж 2020 року до місцевої прокуратури надійшло 543 звернень, з яких  задоволено 21 звернення, направлено до інших відомств для вирішення  - 242,

Основну частину вирішених звернень складають скарги з питань досудового розслідування кримінальних проваджень (66%).

Прокурорами забезпечено право 339 громадян на особистий прийом. Керівником місцевої  прокуратури особисто прийнято 9 громадян.

Вжиті за результатами розгляду заяв заходи сприяли оперативному реагуванню на порушення чинного законодавства.

Реалізовуючи принцип гласності, працівники місцевої прокуратури активно інформували громадськість про результати своєї діяльності, які реально вплинули на стан законності та правопорядку на території юрисдикції прокуратури.

Так, протягом минулого року здійснено 296 виступів у засобах масової інформації. Переважно місцевою прокуратурою інформувалась громадськість щодо стану розслідування резонансних кримінальних проваджень, виявлення корупційних правопорушень, дотримання законності у сфері земельних відносин, комунальної власності та з інших питань.

Крім того, з метою забезпечення оперативного інформування громадськості та засобів масової інформації про виконану роботу,  Рівненська місцева прокуратура, зокрема, висвітлює інформацію на офіційному веб-сайті http://www.prokuraturamista.rv.ua.

Матеріали Рівненської місцевої прокуратури