Рівненська окружна прокуратура Prosecutor's Office Of Rivne

Інформація про результати діяльності прокуратури протягом 2021 року

27 січня 2022

     Голові Рівненської районної ради  

                                                                    Василю ТИМОЩУКУ

                                                          Шановний Василю Олексійовичу!

Інформація про результати діяльності

прокуратури (в порядку ст. 6 Закону

України «Про прокуратуру») 

На виконання вимог ч. 3 ст. 6 Закону України «Про прокуратуру», керівники окружних прокуратур на відкритому пленарному засіданні відповідної ради, на яке запрошуються представники засобів масової інформації, не менш як двічі на рік інформують населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці про результати діяльності на цій території шляхом надання узагальнених статистичних та аналітичних даних.

Рівненською окружною прокуратурою у межах повноважень, визначених ст. 131-1 та п. 9 Перехідних положень Конституції України, упродовж 2021 року на території Рівненського району в межах територіальної юрисдикції Рівненської окружної прокуратури вживалися системні заходи з метою забезпечення належної реалізації повноважень прокурорів у кримінальній сфері та поза межами кримінального судочинства.

Проаналізувавши динаміку злочинності упродовж 12 місяців 2021 року, а також динаміку вчинення кримінальних правопорушень певною категорією осіб, встановлено, що упродовж 2021 року, у порівнянні з минулим роком, відбулося зменшення кількості тяжких злочинів на -1,5% (2109 проти 2141), кримінальних правопорушень проти власності на -8,8% (2972 проти 3257), з них крадіжок на -3,6% (2305 проти 2391), в тому числі значно зменшилася кількість грабежів на -23,6% (68 проти 89), розбоїв на -13,3% (13 проти 15), вимагань на -60% (6 проти 15), шахрайств на -40% (346 проти 577).

Зменшилася кількість кримінальних правопорушень проти волі, честі та гідності особи на -69,2% (4 проти 13); проти статевої свободи та статевої недоторканості особи на -12,5% (14 проти 16), в тому числі згвалтувань на         -58,3% (5 проти 12); проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина на -8,1% (68 проти 74); проти довкілля на -27,3% (117 проти 161); проти безпеки виробництва на -26,3% (14 проти 19); проти безпеки руху та експлуатації транспорту на -13,4% (292 проти 337), зокрема зменшилася кількість фактів незаконних заволодінь транспортними засобами на -23,9% (51 проти 67), з них автомобілями 29 проти 37 (-21,6%), порушень правил безпеки дорожнього руху на -7% (173 проти 186); проти громадського порядку та моральності на -12,6% (76 проти 87); проти авторитету органів державної влади на -10,4% (352 проти 393).

Активніше виявляються кримінальні правопорушення у сфері незаконного обігу наркотичних засобів +1,9% (486 проти 477), зокрема і за фактом збуту наркотиків (196 проти 118, +66,1%); у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів) в 2,1 рази (128 проти 61).

Зменшилася кількість кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми або за їх участю на -2,6% (76 проти 78), групою осіб на -17,4% (161 проти 195), у стані алкогольного сп’яніння на -23% (124 проти 161), іноземними громадянами на -20% (12 проти 15).

До негативних явищ слід віднести зростання кількості особливо тяжких злочинів на +18,5% (154 проти 130), нетяжких злочинів у 2,2 рази (1659 проти 741), кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи на +8,3% (665 проти 614), крадіжок з квартир +7,8% (111 проти 103), крадіжок з автомобілів +14,3% (72 проти 63), фактів незаконного поводження зі зброєю +1,8% (113 проти 111). Зросла кількість кримінальних правопорушень вчинених особами, які раніше вчиняли кримінальні правопорушення на +3,7% (1075 проти 1037).

 З метою забезпечення захисту прав і свобод громадян, зміцнення законності та правопорядку, протидії злочинності, підвищенню ефективності захисту конституційних прав і свобод громадян при провадженні досудового розслідування, Рівненською окружною прокуратурою 23.04.2021 проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів Рівненського району в межах територіальної юрисдикції Рівненської окружної прокуратури.

08.09.2021 проведено спільну нараду керівників правоохоронних та інших державних органів Рівненського району щодо протидії вчиненню домашнього, в тому числі економічного, насильства, а також проведення превентивної та профілактичної роботи з вказаних питань.

Для координації заходів, спрямованих на ефективне та своєчасне розкриття та розслідування кримінальних правопорушень, вчинених у сфері охорони навколишнього природного середовища; у сфері службової та господарської діяльності; проти безпеки руху та експлуатації транспорту; за фактами умисного знищення або пошкодження майна шляхом підпалу, вибуху; проти життя та здоров’я особи діє 5 міжвідомчих робочих груп, до складу яких включено працівників прокуратури та поліції.

Разом з тим, малоефективною залишається робота оперативних підрозділів правоохоронних органів на території Рівненського району щодо викриття та розслідування резонансних злочинів у сфері службової та господарської діяльності, корупційних злочинів, у бюджетній сфері, фінансуванні будівництва, ремонту, утримання автомобільних доріг, банківській сфері, у галузях земельних правовідносин, системі освіти, при здійсненні дозвільних процедур, наданні адміністративних послуг, реалізації нафтопродуктів та організації незаконного грального бізнесу.

В частині стану досудового розслідування.

Протягом 12 місяців 2021 року дізнавачами та слідчими відділення поліції № 1 Рівненського районного управління поліції розслідувалося 4773 кримінальних проваджень.

Завдяки спільним зусиллям слідчих, дізнавачів відділення поліції № 1 Рівненського районного управління поліції та процесуальних прокурорів, протягом минулого року до суду скеровано 231 обвинувальний акт.

Завершено розслідування із направленням обвинувального акта до суду: у 84 провадженнях проти власності, з них 68 крадіжок, 4 грабежі, 2 розбійних нападів, 8 шахрайств.

Проти життя здоров’я особи закінчено 63 провадження, з них 1 умисне вбивство, 1 вбивство через необережність, 4 умисних тяжких тілесних ушкодження.

Проти безпеки руху та експлуатації транспортних засобів закінчено 19 кримінальних проваджень, з яких 11 за фактами ДТП, 7 незаконних заволодінь транспортними засобами.

У сфері обігу наркотичних засобів закінчено розслідування у 22 кримінальних провадженнях, з них: 4 – ст.307 КК України, 18 – ст.309 КК України.

Закінчено 3 кримінальних проваджень проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян, а саме злочини щодо працівників правоохоронних органів.

Упродовж 2021 року відділенням поліції № 1 Рівненського районного управління поліції закінчено кримінальні провадження, в яких інтересам громадян та держави завдано збитків на загальну суму 919 тис. грн., з них: 387 тис. грн. відшкодовано у ході досудового розслідування; на майно на суму 62 тис. грн. накладено арешт; на 140 тис. грн. потерпілими пред’явлено цивільні позови.

Водночас, у зв’язку із внесеними змінами до Конституції України, органи прокуратури взагалі не уповноважені здійснювати представництво інтересів громадян.

У зв’язку з викладеним, потерпілим у кримінальних провадженнях роз’яснюється їхнє право на звернення у порядку ст. ст. 61, 127, 128, 129 КПК України до суду з цивільним позовом про відшкодування завданих кримінальними правопорушеннями збитків.

Відділення поліції № 1 Рівненського районного управління поліції налічує 9 слідчих та 5 дізнавачів. Навантаження на них складає понад 150 кримінальних проваджень, що у порівнянні з іншими відділами області є досить великим.

Так, незважаючи на те, що кримінальні провадження здебільшого є нескладними за обсягом та специфікою проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, вони останніми або взагалі не проводяться або проводяться несвоєчасно, що у свою чергу призводить до надходження великої кількості скарг учасників кримінального провадження.

Допускають слідчі/дізнавачі ігронування виконання наданих процесуальними прокурорами письмових вказівок у кримінальних провадженнях. Це і є основними причинами неякісного досудового розслідування кримінальних проваджень, що як наслідок призводить до недотримання розумних строків проведення слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, тривалого розслідування кримінальних проваджень та порушення прав учасників кримінального провадження.

Рівненська окружна прокуратура постійно реагує на допущенні дізнавачами та слідчими порушення при розслідуванні кримінальних правопорушень, шляхом ініціювання перед керівництвом Головного управління Національної поліції в Рівненській області проведення службових розслідувань за вказаними фактами неналежного здійснення досудового розслідування. Зокрема, упродовж 2021 року керівництву Головного управління Національної поліції в Рівненській області скеровано 95 доручень (листів) про проведення службових перевірок (розслідувань) за фактами порушень працівниками поліції кримінального процесуального законодавства.

Прокурорами Рівненської окружної прокуратури широко використовуються надані КПК України повноваження щодо здійснення прокурорського нагляду досудовим розслідуванням. Зокрема, по тяжких та особливо тяжких злочинах процесуальними прокурорами у порядку ст. 36 КПК України надаються письмові вказівки слідчим та доручення оперативним підрозділам щодо проведення необхідних та можливих слідчих (розшукових), негласних (розшукових) та процесуальних дій, особисто проводяться окремі слідчі (розшукові) дії, проблемні кримінальні провадження заслуховуються на спільних оперативних нарадах, процесуальними прокурорами постійно вивчаються провадження на предмет наявності підстав для прийняття у них кінцевих процесуальних рішень.

Так, прокурорами Рівненської окружної прокуратури у 2021 році надано 2710 письмових вказівок слідчим/дізнавачам в порядку ст. 36 КПК України щодо проведення невідкладних слідчих (розшукових) дій.

Упродовж 2021 року прокурорами скасовано 295 незаконних постанов слідчих/дізнавачів про закриття кримінальних проваджень, в подальшому 32 кримінальних провадження, із числа скасованих, скеровано до суду.

Завдяки принциповій позиції процесуальних керівників, випадки незаконного затримання, оголошення про підозру, порушення права на захист не допускалися.

Під процесуальним керівництвом Рівненської окружної прокуратури виявлено 2 організованих злочинних групи у сфері незаконного виготовлення та збуту наркотичних засобів, психотропних речовин у складі 5 та 4 осіб, якими налагоджено незаконне виготовлення та збут наркотичних засобів та психотропних речовин на території м. Рівне за допомогою інтернет месенджеру «Телеграм» шляхом залишення закладок та по Україні шляхом здійснення відправлень через службу доставки «Нова Пошта».

Завдяки принциповій позиції прокурорів, їх особистій участі при проведенні слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) та процесуальних дій вдалось розкрити та скерувати до суду 3 кримінальних провадження, підслідних слідчим відділення поліції № 1 Рівненського районного управління поліції, за фактами корупційних кримінальних правопорушень.

У 2021 році під процесуальним керівництвом Рівненської окружної прокуратури закінчено з обвинувальними актами 7 кримінальних проваджень про вчинення кримінальних правопорушень у бюджетній сфері.

Також під процесуальним керівництвом окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальні акти в 2 кримінальних провадженнях у сфері земельних відносин, 2 у сфері надрокористування (незаконне придбання та зберігання бурштину, законність походження якого не підтверджується відповідними документами), 3 за фактом незаконної порубки лісу.

Активізовано протидію незаконному обігу наркотичних засобів. Протягом 2021 року до суду скеровано 4 обвинувальних акти щодо осіб за фактами зберігання з метою збуту та збуту наркотичних і психотропних речовин у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 307 КК України, підслідних слідчим відділення поліції № 1 Рівненського районного управління поліції.

З метою забезпечення захисту інтересів держави, Рівненською окружною прокуратурою упродовж 2021 року до судів пред’явлено 25 позовних заяв на загальну суму 379,7 млн. грн., з них:

- з питань земельних відносин – 6 на суму 341,6 млн. грн.,

- у сфері охорони навколишнього природного середовища – 4 на суму 16,9 млн. грн.,

- у бюджетній сфері – 6 на суму 664 тис. грн.;

- з питань державної та комунальної власності – 5 на суму 18,2 млн. грн.

- у сфері охорони дитинства – 3 на суму 4,9 млн. грн.

Окружною прокуратурою вживались заходи представницького характеру у сфері земельних відносин.

Зокрема, в поточному році до Рівненського районного суду Рівненської області пред’явлено позов в інтересах держави в особі Шпанівської сільської ради Рівненського району до Головного управління Держгеокадастру Рівненській області та мешканця міста Рівного щодо визнання незаконним наказу, скасування рішення реєстратора та визнання права на земельну ділянку за сільською радою. Так, мешканець Рівного в порушення вимог статті 116 Земельного кодексу України  отримав повторно безкоштовно 0,1070 га землі на території Рівненського району. Сума за рішеннями, що підлягають виконанню станом на 31.12.2021 становила 152096 тис. грн. 

Реально виконано рішень суду на суму 147874 тис. грн., що становить 97,2%.

Зокрема, у 2021 році забезпечено виконання рішення господарського суду м. Києва, яким задоволено позов Рівненської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Білокриницької сільської ради до приватного підприємства про розірвання договору оренди земельної ділянки вартістю понад 147 млн. грн., загальною площею 8,65 га., та повернення її у комунальну власність. Проведено реєстрацію припинення договору оренди та земельну ділянку фактично повернуто у володіння, користування та розпорядження територіальної громади.

Рівненською окружною прокуратурою також вживалися заходи у сфері запобігання та протидії корупції. Так, упродовж 2021 року прокуратурою шляхом реалізації повноважень прокурора, передбачених ч.3 ст.65-1 Закону України «Про запобігання корупції», з метою попередження корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень внесено 9 подань, з них 8 розглянуті та задоволені, 3 осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, 1 подання перебуває на даний час на розгляді.

До Рівненської обласної прокуратури скеровано 27 матеріалів щодо можливого вчинення суб’єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Разом з тим, у 2021 році у сфері нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян Рівненською окружною прокуратурою проведено ряд заходів, спрямованих на посилення нагляду за додержанням конституційних прав громадян, які перебувають в установах попереднього ув’язнення та виконання покарань, а також при застосуванні заходів примусового характеру.

Так, з питань порушення кримінально-виконавчого та іншого законодавства в установи та органи виконання покарань внесено 53 вказівки, за результатами розгляду яких до дисциплінарної відповідальності притягнуто 34 посадові особи.

Рівненською окружною прокуратурою упродовж зазначеного періоду активно здійснювалася робота з реалізації принципу гласності шляхом оприлюднення виступів у засобах масової інформації. Переважно громадськість інформувалась щодо стану розслідування резонансних кримінальних проваджень, виявлення корупційних правопорушень, вжиття заходів прокурорського реагування у сфері земельних відносин, бюджетній сфері та з інших питань.

Крім того, з метою забезпечення оперативного інформування громадськості та засобів масової інформації про виконану роботу,  вказана інформація систематично висвітлюється на офіційному веб-сайті http://www.prokuraturamista.rv.ua.

Вказану інформацію про результати діяльності прокуратури пропоную розглянути на пленарному засіданні сесії районної ради. 

Матеріали Рівненської окружної прокуратури