Рівненська окружна прокуратура Prosecutor's Office Of Rivne

Інформація про результати діяльності прокуратури у першому півріччі 2020 року

31 серпня 2020

 

 

Рівненському міському голові

Хомку В.Є. 

 

Інформація про результати діяльності

прокуратури (в порядку ст.6 Закону

України «Про прокуратуру») 

 

На виконання вимог ч. 3 ст. 6 Закону України «Про прокуратуру», керівники місцевих прокуратур на відкритому пленарному засіданні відповідної ради, на яке запрошуються представники засобів масової інформації, не менш як двічі на рік інформують населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці про результати діяльності на цій території шляхом надання узагальнених статистичних та аналітичних даних.

Рівненською місцевою  прокуратурою у межах повноважень, визначених ст.131¹ та п.9 Перехідних положень Конституції України, упродовж 6 місяців 2020 року на території міста Рівне вживались системні заходи з метою забезпечення належної реалізації повноважень прокурорів у кримінальній сфері та поза межами кримінального судочинства.

Проаналізувавши динаміку злочинності упродовж 6 місяців 2020 року, а також динаміку вчинення кримінальних правопорушень певною категорією осіб встановлено, що всього Рівненським відділом поліції зареєстровано 3 640 кримінальних правопорушень проти 4 192 за аналогічний період 2019 року             (-13,2%), з яких закрито 1 605 (2019 – 2085).

Кількість особливо тяжких кримінальних правопорушень зменшилася на   -16,2% (31 проти 37), тяжких кримінальних правопорушень на -4,3% (644 проти 473), злочинів середньої тяжкості на -10,2% (769 проти 856). Відмічається незначне зростання кількості злочинів невеликої тяжкості (591 проти 541, +9,2%).

Наявне зростання на території міста Рівного на +15,5% (171 проти 148) кількості злочинів проти життя та здоров’я особи, однак це зумовлено зростанням кількості фактів нанесення легких тілесних ушкоджень та домашнього насильства, тобто злочинів невеликої тяжкості.

На території міста Рівного протягом 6 місяців поточного року вчинено 1 умисне вбивство (2019 – теж 1), яке розкрито, зменшилася кількість умисних тяжких тілесних ушкоджень (2 проти 5, тобто -60%). 

Упродовж І півріччя 2020 року збільшилася у 2,8 разів кількість кримінальних правопорушень проти волі, честі та гідності особи (11 проти 4).

Збільшилась кількість злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, якщо протягом 6 місяців 2019 року їх не було вчинено, то за аналогічний період 2020 року вчинено 1.

Позитивною тенденцією є факт зменшення в поточному році кількості злочинів проти власності, яких 1116 кримінальних правопорушень проти 1238 в 2019 році (-9,9%), з них крадіжок 748 проти 848 в минулому році (-11,8%), в тому числі значно зменшилася кількість крадіжок з квартир 36 проти 73 (-50,7%).

Кількість розбоїв зменшилася на -77,8% (2 проти 9); на -12,2% зменшилася кількість грабежів (36 проти 41); на -10% зменшилася кількість злочинів за фактами незаконного поводження зі зброєю (27 проти 30); незаконних заволодінь транспортними засобами на -22,2% (14 проти 18), з них автомобілями 9 проти 14 (-35,7%); порушень правил дорожнього руху на -33,3% (30 проти 45).

При цьому, викликає занепокоєння збільшення на території міста Рівне кількості крадіжок з автомобілів на +81,3% (29 проти 16), шахрайств на +10,1% (283 проти 257).

Збільшилась кількість злочинів проти громадського порядку та моральності на +16% (29 проти 25).

Активніше виявляються кримінальні правопорушення у сфері незаконного обігу наркотичних засобів +25,6% (201 проти 160), зокрема і за фактом збуту наркотиків (73 проти 31).

Іноземцями вчинено 1 злочин проти 12 (-91,7%), зменшилася кількість злочинів, вчинених неповнолітніми на -7,7% (12 проти 13). Менше злочинів вчинено особами у стані алкогольного сп’яніння (-21,5%, 51 проти 65), групою осіб (-45,7%, 70 проти 129). Однак, зросла кількість злочинів, вчинених особами, які раніше вчиняли кримінальні правопорушення, на +17,9% (310 проти 263). 

З метою забезпечення захисту прав і свобод громадян, зміцнення законності та правопорядку, протидії злочинності і корупції, підвищенню ефективності захисту конституційних прав і свобод громадян при провадженні досудового розслідування, Рівненською місцевою прокуратурою 14.02.2020 проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів міста Рівного та Рівненського району.

Для координації заходів, спрямованих на ефективне та своєчасне розкриття та розслідування кримінальних правопорушень, вчинених у сфері службової та господарської діяльності, у кримінальних правопорушеннях, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, проти життя та здоров’я особи, безпеки руху та експлуатації транспорту, за фактами умисного знищення або пошкодження майна шляхом підпалу, вибуху, у сфері протидії нелегальній діяльності автозаправних станцій та авто газозаправних пунктів на території міста діє 7 міжвідомчих робочих груп, до складу яких включено працівників прокуратури та поліції.

Разом з тим, малоефективною залишається робота оперативних підрозділів правоохоронних органів на території міста щодо викриття та розслідування резонансних злочинів у сфері службової та господарської діяльності, корупційних злочинів, у бюджетній сфері, фінансуванні будівництва, ремонту, утримання автомобільних доріг, банківській сфері, у галузях земельних правовідносин, системі освіти, при здійсненні дозвільних процедур, наданні адміністративних послуг, реалізації нафтопродуктів та організації незаконного грального бізнесу.

В частині стану досудового розслідування.

Протягом 6 місяців 2020 року у провадженні слідчих СВ Рівненського відділу поліції перебувало 8 861 кримінальне провадження.

Завдяки спільним зусиллям слідчих Рівненського ВП УГНП в Рівненській області та процесуальних прокурорів, протягом 6 місяців поточного року на 20 кримінальних правопорушень більше скеровано до суду у порівнянні з аналогічним періодом минулого року – 754 проти 734, з числа облікованих у звітному періоді 585 проти 577.

У 3 434 прийнято рішення про закриття кримінальних провадженнях на підставі п.п.1, 2, 7, абз.14 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Упродовж першого півріччя 2020 року СВ Рівненського відділу поліції закінчено кримінальні провадження, в яких інтересам громадян та держави завдано збитків на загальну суму 2 628 тис. грн., з них: 1 042 тис. грн. відшкодовано у ході досудового розслідування; на майно на суму 309 тис. грн. накладено арешт; на 109 тис. грн. потерпілими пред’явлено цивільні позови.

Водночас, у зв’язку із внесеними змінами до Конституції України, органи прокуратури взагалі не уповноважені здійснювати представництво інтересів громадян.

У зв’язку з викладеним, потерпілим у кримінальних провадженнях роз’яснюється їхнє право на звернення у порядку ст.ст.61, 127, 128, 129 КПК України до суду з цивільним позовом про відшкодування завданих кримінальними правопорушеннями збитків.

Рівненський відділ поліції налічує 22 слідчих та 26 дізнавачів. Середнє навантаження на них складає 185 кримінальних проваджень, що у порівнянні з іншими відділами області є досить великим.

Так, незважаючи на те, що кримінальні провадження здебільшого є нескладними за обсягом та специфікою проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, вони останніми або взагалі не проводяться або проводяться несвоєчасно, що у свою чергу призводить до надходження великої кількості скарг учасників кримінального провадження.

Допускають слідчі ігронування виконання наданих процесуальними прокурорами письмових вказівок у кримінальних провадженнях. Це і є основними причинами неякісного досудового розслідування кримінальних проваджень, що як наслідок призводить до недотримання розумних строків проведення слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, тривалого розслідування кримінальних проваджень та порушення прав учасників кримінального провадження.

Рівненська місцева прокуратура постійно реагує на допущенні слідчими порушення при розслідуванні кримінальних правопорушень, шляхом ініціювання перед керівництвом Головного управління Національної поліції в Рівненській області проведення службових розслідувань за вказаними фактами неналежного здійснення досудового розслідування. Зокрема, упродовж першого півріччя 2020 року керівництву Головного управління Національної поліції в Рівненській області направлено 50 доручень (листів) про проведення службових перевірок (розслідувань) за фактами порушень працівниками поліції кримінального процесуального законодавства.

Прокурорами Рівненської місцевої прокуратури широко використовуються надані КПК України повноваження щодо здійснення прокурорського нагляду досудовим розслідуванням. Зокрема, по тяжким злочинам процесуальними прокурорами у порядку ст. 36 КПК України надаються письмові вказівки слідчим та доручення оперативним підрозділам щодо проведення необхідних та можливих слідчих (розшукових), негласних (розшукових) та процесуальних дій, особисто проводяться окремі слідчі (розшукові) дії, проблемні кримінальні провадження заслуховуються на спільних оперативних нарадах, процесуальними прокурорами постійно вивчаються провадження на предмет наявності підстав для прийняття у них кінцевих процесуальних рішень.

Упродовж 6 місяців 2020 року прокурорами скасовано 158 незаконних постанов слідчих про закриття кримінальних проваджень, на даний час вже 10 кримінальних проваджень, із числа скасованих, скеровано до суду.

Випадки незаконного затримання, оголошення про підозру, порушення права на захист не допускалися.

Завдяки принциповій позиції прокурорів, їх особистій участі при проведенні слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) та процесуальних дій вдалось розкрити та скерувати до суду 5 кримінальних проваджень, підслідних слідчим Рівненського відділу поліції за фактами корупційних кримінальних правопорушень:

1) 31.01.2020 Рівненською місцевою прокуратурою скеровано до Рівненського міського суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні  №42019181010000025 щодо групи осіб у сфері державних реєстрацій нерухомості за фактами вимагання та одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особами уповноваженими на виконання функцій держави про обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 369-2, ч. 5 ст. 27 ч. 1 ст.361 КК України. На даний час триває судовий розгляд.

2) 28.02.2020 Рівненською місцевою прокуратурою скеровано до Рівненського міського суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні №42020181010000003 відносно державного виконавця міського відділу ДВС за фактами вимагання та одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особами уповноваженими на виконання функцій держави про обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.369-2 КК України. Вироком Рівненського міського суду від 10.03.2020 державного виконавця визнано винним та призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 750 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

3) 29.06.2020 до Рівненського міського суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12020180010001568 щодо особи за фактом пропозиції неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів працівникам патрульної поліції про обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України. Вироком Рівненського міського суду від 08.07.2020 особу засуджено та призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

4) 30.06.2020 до Рівненського міського суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні №42020181010000004 відносно групи службових осіб Управління Держпраці у Рівненській області і посередника за фактами вимагання та одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особами уповноваженими на виконання функцій держави та шахрайства при видачі дозвільних документів на АЗС про обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27 ч.2 ст.15 ч.3 ст.369, ч.1 ст.190, ч.2 ст.190 КК України. На даний час триває судовий розгляд.

5) 30.06.2020 до Рівненського міського суду скеровано обвинувальний акт у кримінальному провадженні №42019000000002660 відносно службової особи державної установи за фактами вимагання та одержання неправомірної вигоди при погодженні дозвільних документів на об’єкт реконструкції про обвинувачення у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.368, ч.2 ст.369-2 КК України. На даний час триває судовий розгляд.

За процесуального керівництва Рівненської місцевої прокуратури виявлено 1 організовану злочинну групу у сфері незаконного зайняття гральним бізнесом (в березні 2020 року 3 особам повідомлено про підозру за ч.1 ст.203-2 КК України, матеріали направлено до прокуратури області для визначення підслідності). Крім того, ще одне кримінальне провадження відносно 2 осіб за фактом незаконного зайняття гральним бізнесом Рівненською місцевою прокуратурою скеровано до суду в квітні поточного року.

Активізовано протидію незаконному обігу наркотичних засобів. Протягом 6 місяців 2020 року до суду скеровано 10 обвинувальних актів щодо осіб за фактами зберігання та зберігання з метою збуту наркотичних і психотропних речовин у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст. 307 КК України.

З метою забезпечення захисту інтересів держави на території м.Рівне, Рівненською місцевою прокуратурою упродовж 6 місяців 2020 року до судів пред’явлено 10 позовів на суму 18 119 тис. грн. (за 6 місяців 2019 року - 8 позовів на суму 53 600 тис. грн.) з них:

  • у бюджетній сфері 2 позови на загальну суму 8 691 тис. грн. (за 6 місяців 2019 року – 3 позови на суму 810 тис.грн.);
  • з питань земельних відносин 4 позови на загальну суму 7 958 тис. грн. (за 6 місяців 2019 року – 2 на суму 53 тис. грн.);
  • з питань державної та комунальної власності 1 позов на суму                     1 200 тис.грн. (за 6 місяців 2019 року – 1 на суму 205 тис.грн.);
  • у сфері містобудівної діяльності -1 позов немайнового характеру;
  • у сфері охорони дитинства -1 на суму 191 тис. грн.

Впродовж 6 місяців 2020 року судами задоволено 7 позовів на загальну суму 9,5 млн.грн. Сума, яку добровільно відшкодовано за закритими справами у 2020 році -  6,373 млн.грн.

Заслуговують уваги позови, пред’явлені Рівненською місцевою прокуратурою у земельній сфері.

Так, до прикладу, Рівненською місцевою прокуратурою пред’явлено позов в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до ТОВ «Дісан» про звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок.

Проведеним Рівненською місцевою прокуратурою вивченням стану додержання вимог земельного законодавства на території м. Рівного встановлено, що ТОВ «Дісан» здійснено самовільне зайняття земельних ділянок площею 0,1097 га та 0,0304 га, розташованих в районі вулиць Соборної та Млинівської у м.Рівне, яка перебуває у комунальній власності, шляхом влаштування металевого паркану.

Аналогічний позов пред’явлено до ТОВ «Рівнеінвестбуд», яким здійснено самовільне зайняття земельної ділянки площею 0,2947 га, розташованої в районі вулиць Соборної та Млинівської у м.Рівне.

На даний час обидва позови задоволені судами 1 інстанції, рішення за результатами їх розгляду оскаржуються відповідачами в апеляційному порядку.

Крім того, плідно спрацювала Рівненська місцева прокуратура у сфері державної та комунальної власності.

Так, пред’явлено позов в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до Рівненської міської громадської організації «Міні-футбольний клуб «Рівне» про стягнення 39 454,92 грн. заборгованості з орендної плати та 5 531,81 грн. пені та повернення майна загальною площею 207,8 кв.м., вартістю 1 126 740,00 грн.

У бюджетній сфері пред’явлено 2 позови на суму 8, 691 млн. грн., які задоволено судами, з них 1 позов у сфері публічних закупівельна на суму 6,170 млн. грн.

Іншу позовну заяву пред’явлено в інтересах держави в  особі Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області до Управління капітального будівництва виконавчого комітету  Рівненської міської ради про стягнення податкового боргу у розмірі 2 520 642, 97 грн., позовна заява перебуває на розгляді в Рівненському окружному адміністративному суді.

Сума за рішеннями, що підлягають виконанню станом на 30.06.2020 становила 10 573 тис. грн. (за аналогічний період минулого року - 60 096 тис.грн.), з них за рішеннями звітного року 7 227 тис. грн. (за аналогічний період минулого року – 52 831 тис. грн.).

Реально виконано рішень суду на суму 7 300 тис. грн. або 68,5 %, з якої за рішеннями звітного року – 7 227  тис. грн. - 100  % . 

Рівненською місцевою прокуратурою також вживалися заходи у сфері запобігання та протидії корупції. Так, упродовж 2020 року місцевою прокуратурою шляхом реалізації повноважень прокурора, передбачених частиною 3 статті 65 Закону України «Про запобігання корупції», з метою попередження корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень внесено 8 подань, які розглянуті та задоволені, 1 особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

До прокуратури Рівненської області скеровано 27 матеріалів  щодо можливого вчинення суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Рівненською місцевою прокуратурою упродовж 2020 року активно здійснювалася робота з реалізації принципу гласності. Так, здійснено 160 виступів у засобах масової інформації. Переважно місцевою прокуратурою інформувалась громадськість щодо стану розслідування резонансних кримінальних проваджень, виявлення корупційних правопорушень, дотримання законності у сфері земельних відносин, бюджетній сфері та з інших питань.

Крім того, з метою забезпечення оперативного інформування громадськості та засобів масової інформації про виконану роботу,  Рівненська місцева прокуратура, зокрема, висвітлює інформацію на офіційному веб-сайті http://www.prokuraturamista.rv.ua.

Матеріали Рівненської місцевої прокуратури