Рівненська окружна прокуратура Prosecutor's Office Of Rivne

Інформація про результати діяльності прокуратури у першому півріччі 2021 року

04 серпня 2021

Голові Рівненської районної ради

Тимощуку В.О.

Шановний Василю Олексійовичу!

 

Інформація про результати діяльності

прокуратури (в порядку ст. 6 Закону

України «Про прокуратуру») 

На виконання вимог ч. 3 ст. 6 Закону України «Про прокуратуру», керівники окружних прокуратур на відкритому пленарному засіданні відповідної ради, на яке запрошуються представники засобів масової інформації, не менш як двічі на рік інформують населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці про результати діяльності на цій території шляхом надання узагальнених статистичних та аналітичних даних.

Рівненською окружною прокуратурою у межах повноважень, визначених ст. 131-1 та п. 9 Перехідних положень Конституції України, упродовж 6 місяців 2021 року на території Рівненського району в межах територіальної юрисдикції Рівненської окружної прокуратури вживалися системні заходи з метою забезпечення належної реалізації повноважень прокурорів у кримінальній сфері та поза межами кримінального судочинства.

Проаналізувавши динаміку злочинності упродовж 6 місяців 2021 року, а також динаміку вчинення кримінальних правопорушень певною категорією осіб, встановлено, що всього відділенням поліції № 1 Рівненського районного управління поліції ГУ НП в Рівненській області (далі – відділення поліції № 1) було зареєстровано 791 кримінальне правопорушення проти 801 за аналогічний період 2020 року (-1,2%), з яких закрито 385 (2020 – 336).

Позитивними тенденціями на території району впродовж 6 місяців 2021 року, у порівнянні із аналогічним періодом минулого року, стало зменшення кількості особливо тяжких злочинів на -16,7% (10 проти 12), злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи -100% (0 проти 1), проти власності на -4,2% (204 проти 213), з них шахрайств на -56,1% (18 проти 41).

На території Рівненського району протягом 6 місяців поточного року вчинено 3 умисних вбивства (2020 – 2), які розкрито, зменшилася загальна кількість злочинів проти життя та здоров’я особи (50 проти 53, тобто -5,7%). 

Зменшилася кількість злочинів проти довкілля на -63,3% (11 проти 30), проти авторитету органів державної влади на -47,5% (21 проти 40). Кількість незаконних заволодінь транспортними засобами залишилася на минулорічному рівні (6).

Зменшилася кількість злочинів, вчинених неповнолітніми на -50% (1 проти 2), особами, які раніше вчиняли кримінальні правопорушення, на -36,8% (48 проти 76), групою осіб на -73,1% (7 проти 26).

До негативних явищ слід віднести зростання кількості тяжких злочинів на +25,4% (178 проти 142), умисних тяжких тілесних ушкоджень у 3 рази (3 проти 1), крадіжок +7,1% (167 проти 156), грабежів у 2 рази (2 проти 1), за фактами незаконного поводження зі зброєю +20% (6 проти 5), порушень правил безпеки дорожнього руху на +8,3% (26 проти 24), проти громадського порядку та моральності у 2,8 рази (14 проти 5).

Менше виявляється кримінальних правопорушень у сфері незаконного обігу наркотичних засобів на -26,8% (30 проти 41), зокрема і за фактом збуту наркотиків (10 проти 17, -41,2%).

Зросла кількість кримінальних правопорушень, вчинених у стані алкогольного сп’яніння у 2,3 рази (9 проти 4).

З метою забезпечення захисту прав і свобод громадян, зміцнення законності та правопорядку, протидії злочинності, підвищенню ефективності захисту конституційних прав і свобод громадян при провадженні досудового розслідування, Рівненською окружною прокуратурою 23.04.2021 проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів Рівненського району в межах територіальної юрисдикції Рівненської окружної прокуратури.

Для координації заходів, спрямованих на ефективне та своєчасне розкриття та розслідування кримінальних правопорушень, вчинених у сфері охорони навколишнього природного середовища; у сфері службової та господарської діяльності; проти безпеки руху та експлуатації транспорту; за фактами умисного знищення або пошкодження майна шляхом підпалу, вибуху; проти життя та здоров’я особи діє 5 міжвідомчих робочих груп, до складу яких включено працівників прокуратури та поліції.

Разом з тим, малоефективною залишається робота оперативних підрозділів правоохоронних органів на території Рівненського району щодо викриття та розслідування резонансних злочинів у сфері службової та господарської діяльності, корупційних злочинів, у бюджетній сфері, фінансуванні будівництва, ремонту, утримання автомобільних доріг, банківській сфері, у галузях земельних правовідносин, системі освіти, при здійсненні дозвільних процедур, наданні адміністративних послуг, реалізації нафтопродуктів та організації незаконного грального бізнесу.

В частині стану досудового розслідування.

Протягом 6 місяців 2021 року розслідувалося 1811 кримінальних проваджень слідчими та 691 кримінальних проваджень дізнавачами відділення поліції № 1.  

Завдяки спільним зусиллям слідчих, дізнавачів відділення поліції № 1 та процесуальних прокурорів, протягом І півріччя поточного року до суду скеровано обвинувальні акти по 184 кримінальних правопорушеннях, з яких 157 облікованих у 2021 році.

Завершено розслідування із направленням обвинувального акта до суду: у 48 провадженнях проти власності, з них 41 крадіжка, 1 грабіж, 4 шахрайства.

Проти життя здоров’я особи закінчено 30 проваджень, з них 1 умисне вбивство, 3 тяжких тілесних ушкоджень, 5 тілесних ушкоджень середньої тяжкості.

Проти безпеки руху та експлуатації транспортних засобів закінчено 7 кримінальних проваджень, з яких 4 за фактами ДТП, 3 незаконних заволодінь транспортними засобами.

У сфері обігу наркотичних засобів закінчено розслідування у 9 кримінальних провадженнях, з них: 1 – ст.307 КК України, 8 – ст.309 КК України.

Упродовж 6 місяців 2021 року відділенням поліції № 1 закінчено кримінальні провадження, в яких інтересам громадян та держави завдано збитків на загальну суму 556 тис. грн., з них: 193 тис. грн. відшкодовано у ході досудового розслідування; на майно на суму 52 тис. грн. накладено арешт; на 140 тис. грн. потерпілими пред’явлено цивільні позови.

Водночас, у зв’язку із внесеними змінами до Конституції України, органи прокуратури взагалі не уповноважені здійснювати представництво інтересів громадян. У зв’язку з викладеним, потерпілим у кримінальних провадженнях роз’яснюється їхнє право на звернення у порядку ст. ст. 61, 127, 128, 129 КПК України до суду з цивільним позовом про відшкодування завданих кримінальними правопорушеннями збитків.

Відділення поліції № 1 налічує 9 слідчих та 5 дізнавачів. Навантаження на них складає понад 120 кримінальних проваджень, що у порівнянні з іншими відділами області є досить великим.

Так, незважаючи на те, що кримінальні провадження здебільшого є нескладними за обсягом та специфікою проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, вони останніми або взагалі не проводяться або проводяться несвоєчасно, що у свою чергу призводить до надходження великої кількості скарг учасників кримінального провадження.

Допускають слідчі/дізнавачі ігронування виконання наданих процесуальними прокурорами письмових вказівок у кримінальних провадженнях. Це і є основними причинами неякісного досудового розслідування кримінальних проваджень, що як наслідок призводить до недотримання розумних строків проведення слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, тривалого розслідування кримінальних проваджень та порушення прав учасників кримінального провадження.

Рівненська окружна прокуратура постійно реагує на допущенні дізнавачами та слідчими порушення при розслідуванні кримінальних правопорушень, шляхом ініціювання перед керівництвом Головного управління Національної поліції в Рівненській області проведення службових розслідувань за вказаними фактами неналежного здійснення досудового розслідування. Зокрема, упродовж 2021 року керівництву Головного управління Національної поліції в Рівненській області скеровано 6 доручень (листів) про проведення службових перевірок (розслідувань) за фактами порушень працівниками відділення поліції № 1 кримінального процесуального законодавства.

Прокурорами Рівненської окружної прокуратури широко використовуються надані КПК України повноваження щодо здійснення прокурорського нагляду за досудовим розслідуванням. Зокрема, по тяжких та особливо тяжких злочинах процесуальними прокурорами у порядку ст. 36 КПК України надаються письмові вказівки слідчим та доручення оперативним підрозділам щодо проведення необхідних та можливих слідчих (розшукових), негласних (розшукових) та процесуальних дій, особисто проводяться окремі слідчі (розшукові) дії, проблемні кримінальні провадження заслуховуються на спільних оперативних нарадах, процесуальними прокурорами постійно вивчаються провадження на предмет наявності підстав для прийняття у них кінцевих процесуальних рішень.

Так, прокурорами Рівненської окружної прокуратури у поточному році надано 1410 письмових вказівок слідчим/дізнавачам в порядку ст. 36 КПК України щодо проведення невідкладних слідчих (розшукових) дій.

Упродовж 2021 року прокурорами скасовано 170 незаконних постанов слідчих/дізнавачів про закриття кримінальних проваджень, на даний час вже 6 кримінальних проваджень, із числа скасованих, скеровано до суду.

Випадки незаконного затримання, оголошення про підозру, порушення права на захист не допускалися.

Завдяки принциповій позиції прокурорів, їх особистій участі при проведенні слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) та процесуальних дій вдалося розкрити та скерувати до суду 7 кримінальних проваджень, підслідних відділенню поліції № 1, за фактами кримінальних правопорушень у бюджетній сфері.

У І півріччі 2021 року під процесуальним керівництвом Рівненської окружної прокуратури закінчено з обвинувальним актом 1 кримінальне провадження про вчинення корупційного кримінального правопорушення.

Також під процесуальним керівництвом окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальні акти в 1 кримінальному провадженні у сфері земельних відносин, 1 у сфері надрокористування, 2 за фактом незаконної порубки лісу.

Так, 29.01.2021 до суду направлено обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12020180180001095 від 13.12.2020 по обвинуваченню Коваля Р.В. у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.246 КК України, за фактом незаконної порубки лісу, що спричинило тяжкі наслідки. Розмір завданих збитків становить 69 871 грн.  

Крім того, 31.05.2021 до Рівненського районного суду направлено обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12021181180000166 від 07.04.2021 відносно Мельника В.П. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.246 КК України, за фактом незаконної порубки лісу. Розмір завданих збитків становить 41 222 грн.

З метою забезпечення захисту інтересів держави Рівненською окружною прокуратурою упродовж 6 місяців 2021 року до судів пред’явлено 11 позовів на суму 341,2 млн. грн. (для порівняння, за 6 місяців 2020 року – 16  на суму 166,3 млн. грн.), з них:

  • з питань земельних відносин – 3 на суму 338,9 млн. грн.,
  • у сфері охорони навколишнього природного середовища – 5 на суму 349 тис. грн.,
  • у бюджетній сфері – 2 на суму 414 тис. грн.,
  • з питань державної та комунальної власності – 1 на суму 1,7 млн. грн.

Заслуговують уваги позови, пред’явлені Рівненською окружною прокуратурою у сфері земельних відносин.

Зокрема, у поточному році пред’явлено позов в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області до ДП «ДГ «Білокриницьке», ПП «Холдер Агро» про визнання недійсним договору контрактації сільськогосподарської продукції та зобов’язання повернути земельні ділянки площами  601,42 га та  1009,45 га вартістю 338,2 млн. гривень.

Також пред’явлено до Рівненського районного суду 2 позовні заяви в інтересах держави в особі Рівненської ОДА про визнання недійсними договорів купівлі-продажу та витребування земельних ділянок з незаконного володіння,  у зв’язку набуттям права власності на підставі підроблених рішень органу місцевого самоврядування.

Крім того, Рівненською окружною прокуратурою вживалися заходи представницького характеру у сфері державної та комунальної власності.

Так, до Рівненського окружного адміністративного суду подано позов в інтересах держави до Корнинської сільської ради Рівненського району про визнання протиправною бездіяльності щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж ентомологічного заказника місцевого значення «Колоденський», закріплення їх в натурі (на місцевості) та встановлення інформаційно-охоронних знаків встановленого зразка, зобов’язання забезпечити проведення робіт з винесення меж ентомологічного заказника місцевого значення «Колоденський» загальною площею 12 га та закріплення їх в натурі (на місцевості), встановлення інформаційно-охоронних знаків встановленого зразка.

Сума за рішеннями, що підлягають виконанню станом на 30.06.2021 становила 6586 тис. грн. (за аналогічний період минулого року – 10 573 тис. гривень).

Реально виконано рішень суду на на суму 3496 тис. грн., що становить 53,1 % (за 6 місяців 2020 року – 7300 тис. грн., що становило 69 %).

Рівненською окружною прокуратурою також вживалися заходи у сфері запобігання та протидії корупції. Так, упродовж 2021 року прокуратурою шляхом реалізації повноважень прокурора, передбачених ч.3 ст.65-1 Закону України «Про запобігання корупції», з метою попередження корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень внесено 9 подань, з них 4 розглянуті та задоволені, 1 особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності, 5 подань перебуває на даний час на розгляді.

До Рівненської обласної прокуратури скеровано 22 матеріали щодо можливого вчинення суб’єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Рівненською окружною прокуратурою активно здійснювалася робота з реалізації принципу гласності шляхом оприлюднення виступів у засобах масової інформації. Переважно громадськість інформувалась щодо стану розслідування резонансних кримінальних проваджень, виявлення корупційних правопорушень, вжиття заходів прокурорського реагування у сфері земельних відносин, бюджетній сфері та з інших питань.

Крім того, з метою забезпечення оперативного інформування громадськості та засобів масової інформації про виконану роботу,  вказана інформація систематично висвітлюється на офіційному веб-сайті http://www.prokuraturamista.rv.ua.

Матеріали Рівненської окружної прокуратури