Рівненська окружна прокуратура Prosecutor's Office Of Rivne

Інформація про результати діяльності прокуратури у першому півріччі 2021 року

04 серпня 2021

 

                    

 

Рівненському міському голові

Третяку О.В.

Шановний Олександре Віталійовичу!

 

Інформація про результати діяльності

прокуратури (в порядку ст. 6 Закону

України «Про прокуратуру») 

На виконання вимог ч. 3 ст. 6 Закону України «Про прокуратуру», керівники окружних прокуратур на відкритому пленарному засіданні відповідної ради, на яке запрошуються представники засобів масової інформації, не менш як двічі на рік інформують населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці про результати діяльності на цій території шляхом надання узагальнених статистичних та аналітичних даних.

Рівненською окружною прокуратурою у межах повноважень, визначених ст. 131-1 та п. 9 Перехідних положень Конституції України, упродовж 6 місяців 2021 року на території Рівненської територіальної громади вживалися системні заходи з метою забезпечення належної реалізації повноважень прокурорів у кримінальній сфері та поза межами кримінального судочинства.

Проаналізувавши динаміку злочинності упродовж 6 місяців 2021 року, а також динаміку вчинення кримінальних правопорушень певною категорією осіб, встановлено, що всього Рівненським районним управлінням поліції ГУ НП в Рівненській області було зареєстровано 3594 кримінальних правопорушень проти 3640 за аналогічний період 2020 року (-1,3%), з яких закрито 1700 (2020 – 1605).

Упродовж І півріччя 2021 року, у порівнянні із аналогічним періодом минулого року, відбулося зменшення кількості тяжких злочинів на -8,7% (588 проти 644), злочинів проти власності на -11,9% (983 проти 1116), з них крадіжок на -1,7% (735 проти 748), в тому числі значно зменшилася кількість грабежів на -44,4% (20 проти 36), вимагань на -40% (3 проти 5), шахрайств на    -38,9% (173 проти 283).

На території Рівненської територіальної громади протягом 6 місяців поточного року вчинено 2 умисних вбивства (2020 – 1), які розкрито, зменшилася загальна кількість злочинів проти життя та здоров’я особи (163 проти 171, тобто -4,7%). 

Зменшилася кількість злочинів проти волі, честі та гідності особи на -81,8% (2 проти 11), проти громадської безпеки на -36,4% (21 проти 33), за фактами незаконного поводження зі зброєю на -29,6% (19 проти 27), незаконних заволодінь транспортними засобами на -28,6% (10 проти 14), з них автомобілями 6 проти 9 (-33,3%), порушень правил безпеки дорожнього руху на -10% (27 проти 30), проти громадського порядку та моральності на -31% (20 проти 29).

Активніше виявляються кримінальні правопорушення у сфері незаконного обігу наркотичних засобів +29,4% (260 проти 201), зокрема і за фактом збуту наркотиків (124 проти 73, +69,9%).

Зменшилася кількість злочинів, вчинених особами, які раніше вчиняли кримінальні правопорушення, на -32,6% (209 проти 310), групою осіб на -10% (63 проти 70), у стані алкогольного сп’яніння на -54,9% (23 проти 51). Іноземними громадянами злочини не вчинялися.

До негативних явищ слід віднести зростання кількості особливо тяжких злочинів у 2 рази (62 проти 31), кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості особи (2 проти 1, в 2 рази), крадіжок з квартир +58,3% (57 проти 36), крадіжок з автомобілів +65,5% (48 проти 29), проти довкілля (21 проти 5, в 4,2 рази). Зросла кількість кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми на +25% (15 проти 12).

З метою забезпечення захисту прав і свобод громадян, зміцнення законності та правопорядку, протидії злочинності, підвищенню ефективності захисту конституційних прав і свобод громадян при провадженні досудового розслідування, Рівненською окружною прокуратурою 23.04.2021 проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів Рівненського району в межах територіальної юрисдикції Рівненської окружної прокуратури.

Для координації заходів, спрямованих на ефективне та своєчасне розкриття та розслідування кримінальних правопорушень, вчинених у сфері охорони навколишнього природного середовища; у сфері службової та господарської діяльності; проти безпеки руху та експлуатації транспорту; за фактами умисного знищення або пошкодження майна шляхом підпалу, вибуху; проти життя та здоров’я особи діє 5 міжвідомчих робочих груп, до складу яких включено працівників прокуратури та поліції.

Разом з тим, малоефективною залишається робота оперативних підрозділів правоохоронних органів на території Рівненської територіальної громади щодо викриття та розслідування резонансних злочинів у сфері службової та господарської діяльності, корупційних злочинів, у бюджетній сфері, фінансуванні будівництва, ремонту, утримання автомобільних доріг, банківській сфері, у галузях земельних правовідносин, системі освіти, при здійсненні дозвільних процедур, наданні адміністративних послуг, реалізації нафтопродуктів та організації незаконного грального бізнесу.

В частині стану досудового розслідування.

Протягом 6 місяців 2021 року розслідувалося 7999 кримінальних проваджень слідчими та 4146 кримінальних проваджень дізнавачами.

Завдяки спільним зусиллям слідчих, дізнавачів Рівненського районного управління поліції та процесуальних прокурорів, протягом І півріччя поточного року до суду скеровано обвинувальні акти по 787 кримінальних правопорушеннях, з яких 608 облікованих у 2021 році.

Завершено розслідування із направленням обвинувального акта до суду: у 150 провадженнях проти власності, з них 128 крадіжок (12 з квартир), 11 грабежів, 2 розбійних напади, 16 шахрайств.

Проти життя здоров’я особи закінчено 62 провадження, з них 3 умисних вбивства, 2 вбивства через необережність, 1 тяжке тілесне ушкодження, що спричинило смерть потерпілого.  

Проти безпеки руху та експлуатації транспортних засобів закінчено 23 кримінальних провадження, з яких 17 за фактами ДТП, 6 незаконних заволодінь транспортними засобами.

У сфері обігу наркотичних засобів закінчено розслідування у 52 кримінальних провадженнях, з них: 8 – ст.307 КК України, 44 – ст.309 КК України.

Злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян закінчено 9 кримінальних проваджень, з них злочини щодо працівників правоохоронних органів – 3.

Упродовж 6 місяців 2021 року Рівненським районним управлінням поліції закінчено кримінальні провадження, в яких інтересам громадян та держави завдано збитків на загальну суму 8396 тис. грн., з них: 875 тис. грн. відшкодовано у ході досудового розслідування; на майно на суму 6487 тис. грн. накладено арешт; на 146 тис. грн. потерпілими пред’явлено цивільні позови.

Водночас, у зв’язку із внесеними змінами до Конституції України, органи прокуратури взагалі не уповноважені здійснювати представництво інтересів громадян.

У зв’язку з викладеним, потерпілим у кримінальних провадженнях роз’яснюється їхнє право на звернення у порядку ст. ст. 61, 127, 128, 129 КПК України до суду з цивільним позовом про відшкодування завданих кримінальними правопорушеннями збитків.

Рівненське районне управління поліції налічує 29 слідчих та 20 дізнавачів. Навантаження на них складає понад 180 кримінальних проваджень, що у порівнянні з іншими відділами області є досить великим.

Так, незважаючи на те, що кримінальні провадження здебільшого є нескладними за обсягом та специфікою проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, вони останніми або взагалі не проводяться або проводяться несвоєчасно, що у свою чергу призводить до надходження великої кількості скарг учасників кримінального провадження.

Допускають слідчі/дізнавачі ігронування виконання наданих процесуальними прокурорами письмових вказівок у кримінальних провадженнях. Це і є основними причинами неякісного досудового розслідування кримінальних проваджень, що як наслідок призводить до недотримання розумних строків проведення слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, тривалого розслідування кримінальних проваджень та порушення прав учасників кримінального провадження.

Рівненська окружна прокуратура постійно реагує на допущенні дізнавачами та слідчими порушення при розслідуванні кримінальних правопорушень, шляхом ініціювання перед керівництвом Головного управління Національної поліції в Рівненській області проведення службових розслідувань за вказаними фактами неналежного здійснення досудового розслідування. Зокрема, упродовж 2021 року керівництву Головного управління Національної поліції в Рівненській області скеровано 31 доручення (лист) про проведення службових перевірок (розслідувань) за фактами порушень працівниками поліції кримінального процесуального законодавства.

Прокурорами Рівненської окружної прокуратури широко використовуються надані КПК України повноваження щодо здійснення прокурорського нагляду досудовим розслідуванням. Зокрема, по тяжких та особливо тяжких злочинах процесуальними прокурорами у порядку ст. 36 КПК України надаються письмові вказівки слідчим та доручення оперативним підрозділам щодо проведення необхідних та можливих слідчих (розшукових), негласних (розшукових) та процесуальних дій, особисто проводяться окремі слідчі (розшукові) дії, проблемні кримінальні провадження заслуховуються на спільних оперативних нарадах, процесуальними прокурорами постійно вивчаються провадження на предмет наявності підстав для прийняття у них кінцевих процесуальних рішень.

Так, прокурорами Рівненської окружної прокуратури у поточному році надано 1410 письмових вказівок слідчим/дізнавачам в порядку ст. 36 КПК України щодо проведення невідкладних слідчих (розшукових) дій.

Упродовж 2021 року прокурорами скасовано 170 незаконних постанов слідчих/дізнавачів про закриття кримінальних проваджень, на даний час вже 6 кримінальних проваджень, із числа скасованих, скеровано до суду.

Завдяки принциповій позиції процесуальних керівників, випадки незаконного затримання, оголошення про підозру, порушення права на захист не допускалися.

Під процесуальним керівництвом Рівненської окружної прокуратури виявлено 2 організованих злочинних групи у сфері незаконного виготовлення та збуту наркотичних засобів, психотропних речовин у складі 5 та 4 осіб, якими налагоджено незаконне виготовлення та збут наркотичних засобів та психотропних речовин на території м. Рівне за допомогою інтернет месенджеру «Телеграм» шляхом залишення закладок та по Україні шляхом здійснення відправлень через службу доставки «Нова Пошта».

Завдяки принциповій позиції прокурорів, їх особистій участі при проведенні слідчих (розшукових), негласних слідчих (розшукових) та процесуальних дій вдалось розкрити та скерувати до суду 5 кримінальних проваджень, підслідних слідчим Рівненського районного управління поліції за фактами корупційних кримінальних правопорушень.

У 2021 році під процесуальним керівництвом Рівненської окружної прокуратури закінчено з обвинувальними актами 4 кримінальних проваджень про вчинення кримінальних правопорушень у бюджетній сфері, в тому числі 2 в медичній сфері:

1) 16.01.2021 направлено до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12021181010000015 по обвинуваченню молодшої медсестри відділення анестезіології та інтенсивної терапії КП «РОКЛ» РОР у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.190, ч.2 ст.190 КК України (за фактом заволодіння грошовими коштами Комунального підприємства «Рівненська обласна клінічна лікарня» Рівненської обласної ради, спрямованими на оплату праці, на загальну суму 28 689 грн., що завдало майнову шкоду обласному бюджету Рівненської області). В ході досудового розслідування підозрюваною повністю відшкодовано завдані збитки.

2) 10.06.2021 направлено до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні в бюджетній сфері №12021181010000939 від 21.05.2021 відносно головного бухгалтера планово-економічного відділу при відділі охорони здоров’я Рівненської районної державної адміністрації у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, за фактом безпідставного нарахування та виплати грошових премій працівникам відділу охорони здоров’я Рівненської районної державної адміністрації за грудень 2019 року на загальну суму 453 360 гривень. В ході досудового розслідування підозрюваною повністю відшкодовано завдані збитки.

Також під процесуальним керівництвом окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальні акти у 1 кримінальному провадженні у сфері земельних відносин, 1 у сфері надрокористування.

Крім того, завершено досудове розслідування у кримінальному провадженні відносно 3 осіб за фактом вчинення кримінальних правопорушень у сфері банківської діяльності.

Активізовано протидію незаконному обігу наркотичних засобів. Протягом 6 місяців 2021 року до суду скеровано 10 обвинувальних актів щодо осіб за фактами зберігання з метою збуту та збуту наркотичних і психотропних речовин у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 307 КК України.

З метою забезпечення захисту інтересів держави, Рівненською окружною прокуратурою упродовж 6 місяців 2021 року до судів пред’явлено 11 позовів на суму 341,2 млн. грн., (для порівняння, за 6 місяців 2020 року – 16  на суму 166,3 млн. грн.), з них:

  • з питань земельних відносин – 3 на суму 338,9 млн. грн.,
  • у сфері охорони навколишнього природного середовища – 5 на суму 349 тис. грн.,
  • у бюджетній сфері - 2 на суму 414 тис. грн.,
  • з питань державної та комунальної власності – 1 на суму 1,7 млн. грн.

Заслуговують уваги позови, пред’явлені Рівненською окружною прокуратурою у бюджетній сфері. Так, у поточному році пред’явлено 2 позовні заяви в інтересах держави в особі Рівненської міської ради про стягнення з замовників будівництва пайової участі у розвитку інфраструктури м. Рівного на загальну суму 414 тис. грн., які на даний час перебувають на розгляді у Рівненському міському суді.

Крім того, Рівненською окружною прокуратурою виявлено порушення, допущені державним реєстратором при реєстрації права власності на житловий будинок з вбудовано-прибудованими торговими приміщеннями, по вул. Соборна, 450 у м. Рівному за ТОВ «Сігірія», оскільки рішення по державну реєстрацію прийнято на підставі документів, які не можуть бути підставою для державної реєстрації права власності.

Встановлено, що вказаним рішенням державного реєстратора  порушені інтереси територіальної громади в особі Рівненської міської ради, як власника земельної ділянки, на якій розміщений спірний об’єкт, у зв’язку з чим прокуратурою подано до господарського суду Рівненської області позов в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до ТОВ «Сігірія» про скасування рішення про державну реєстрацію прав на нерухоме майно.

Крім того, окружною прокуратурою вживались заходи представницького характеру у сфері містобудівної діяльності.

Зокрема, упродовж 6 місяців 2021 року пред’явлено 2 позови вказаної категорії, а саме: позов Рівненської окружної прокуратури в інтересах держави до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, третя особа на стороні відповідача – ТзОВ «ЛГП-ПЛЮС» про визнання незаконним та скасування наказу про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва та позов в інтересах держави в  особі ДАБІ України в особі Управління ДАБІ в Рівненській області до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, треті особа на стороні відповідача Негря Б.П., Ковтун О.О. про визнання незаконним та скасування будівельного паспорту на будівництво житлових будинків.

Сума за рішеннями, що підлягають виконанню станом на 30.06.2021 становила 6586 тис. грн. (за аналогічний період минулого року – 10 573 тис. гривень).

Реально виконано рішень суду на на суму 3496 тис. грн., що становить 53,1 % (за 6 місяців 2020 року – 7300 тис. грн., що становило 69 %).

Рівненською окружною прокуратурою також вживалися заходи у сфері запобігання та протидії корупції. Так, упродовж 2021 року прокуратурою шляхом реалізації повноважень прокурора, передбачених частиною 3 статті 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», з метою попередження корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень внесено 9 подань, 4 розглянуті та задоволені, 1 особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності та 5 подань перебуває на даний час на розгляді.

До Рівненської обласної прокуратури скеровано 22 матеріалів  щодо можливого вчинення суб’єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» адміністративних правопорушень, пов’язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Рівненською окружною прокуратурою зазначеного періоду активно здійснювалася робота з реалізації принципу гласності шляхом оприлюднення виступів у засобах масової інформації. Переважно громадськість інформувалась щодо стану розслідування резонансних кримінальних проваджень, виявлення корупційних правопорушень, вжиття заходів прокурорського реагування у сфері земельних відносин, бюджетній сфері та з інших питань.

Крім того, з метою забезпечення оперативного інформування громадськості та засобів масової інформації про виконану роботу,  вказана інформація систематично висвітлюється на офіційному веб-сайті http://www.prokuraturamista.rv.ua.

Матеріали Рівненської окружної прокуратури